Koşu Bandı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Rutin hayattan sıkıldınız, statik hayat sizde kronik ağrılara sebep olmaya başladı, kilo sorunu baş gösterdi, vücut gerginliğinizden şikayet etmeye başladınız yada eski koşu bandınız artık sizin hızınıza yetişemiyor.

Sebep her ne ise bir koşu bandı almaya karar verdiniz. Peki bunca çeşit arasında hangisini seçeceksiniz?

Unutmayınki koşu bandı da diğer elektronik gereçler gibi size uygun bir model olmalıdır. Sizin fiziksel şartlarınıza uyum göstermeli. Örnek verecek olursak  50 yaş üzeri bir kullanıcıysanız 18 km/s hız kapasitesine sahip bir koşu bandı gereksiz ve fazla yer işgaline neden olabilir.

Yada 100 kg üzerindeyseniz fazla ekonomik olan koşu bantları yapacağı gürültüden dolayı  işkenceye dönüşebilir. Bu nedenle öncellikle kendi parametrelerinizi belirleyip ona göre bir koşu bandı seçmek izlenecek en doğru yol olacaktır. Koşu bandınızı seçerken aşağıdaki ip uçları size yardımcı olacaktır.

En Temel Parametreler

Bant Genişliği :

Yarım saatlik hızlı tempoda koşunun vücunuzda yapacağı değişiklikleri tahmin etmek zor değil, vücut ısısı artar, nabız artar, kan basıncı artar, sıvı kaybı yaşanır bu nedenle vücut egzersiz başında gösterdiği dengeyi ilerleyen dakikalarda kaybedebilir.Yanlış atılan bir adım açısından bant genişliği ve uzunluğu çok önemli olabilir.

Motor Gücü :

Normal kilolarda (50 kg – 90 kg arası ) mevcut koşu bantlarının çoğu zorlanmadan çalışır. Ancak özellikle kilonun artması ile daha yüksek güçlerde motor gerekebilir. Ancak sadece motor gücünün yüksek olması  elbetteki yetersizdir. Motor gücünün artışı ile ürün kasası mukavemeti ürün ölçüleri de artmalıdır.

Ürün Kasası :

Yüksek kapasiteli kullanımlarda ürün kasasının yeni şase yapısının güçlü olması son derece önemlidir. Güçlü bir şaseye sahip koşu bandı hem ses yapmaz, hem kısa sürede bozulmaz hem de kayıtlı bir kullanım sunar. Peki bunca fotoğraf arasında nasıl güçlü şaseyi tespit edebilirsiniz. En basit yöntem ürünün toplam ağırlığıdır. Toplam ağırlığı yüksek olan ürünün kasası da sağlam olur anlamını çıkarmak çok da yanlış olmaz.

Fonksiyonları :

Mevcut koşu bantlarının alt kısmında onlarca özellik yazar ancak bunların içerisinde en önemli olanı esnek zemin yapısıdır. Esnek olmayan zeminde yapılan koşu eklem ağrılarına ve kısa sürede yorulmaya neden olabilir.

Bunun dışında mp3-TV gibi özellikleri de zevkinize göre tercih edebilirsiniz.

 

Ergonomik Tuş Yapısı :

Kollarda yer alan hız ve eğim tuşları koşunuzu daha rahat ve keyifli bir hale getirebilir.

Standartlar ve Menşei :

Ürünün Avrupa ve global sertifikalara sahip olup olmadığını  gözlemleyiniz. Bu açıdan en önemli sertifika CE ‘dir.

Mevcut koşu bantlarının çok büyük bir yoğunluğu uzak doğudan yeni Çin ‘den gelmektedir. Ancak aralarında az da olsa Tayvan ürünü olanları vardır. Aralarında tercih yapmanız gerekiyorsa Tayvan ürünlerinin teknoloji ve mukavemet açısından daha üstün olacağını düşünmeniz yanlış olmaz.


Bu sitenin e ticaret alt yapısı KobiMaster tarafından yapılmaktadır.
Google+ Başlığım sayfa içeriği